Navigácia

Novinky

Fotogaléria

 • Muzikál Šľahačková princezná a naša prvá cesta vlakom

  6. december bol pre našich šiestakov nezvyčajný. Ráno ich nečakal, ako to už býva zvykom, v škole Mikuláš, ale čakala na nich cesta vlakom do Bratislavy. Pre niektorých šiestakov to bola premiéra. Hodina a pol vo vlaku pri hrách, chipsoch  a sladkostiach ubehla rýchlo a ani sme sa nenazdali a vystupovali sme na hlavnej stanici. Odtiaľ sme zamierili na Slavín, pamätník sovietskych vojakov padlých počas druhej svetovej vojny na území západného Slovenska. Potom sme pokračovali do divadla Nová scéna, kde už bola pre nás pripravená muzikálová rozprávka Šľahačková princezná. Ocitli sme sa v  Šľahačkovom kráľovstve, kde žije Šľahačkový kráľ, Vrabec vševed, tri sudičky a samozrejme krásna princezná, túžiaca po vydaji a pravej láske, ktorá sa však každú noc mení na roztečenú šľahačku. Tanec, hudba a známe pesničky napr. Medulienka, Mávam...v nás vyvolali krásny zážitok!

   

 • Mikuláš opäť prišiel...

  Tak a je tu opäť čas, na ktorý sa tešia deti na celom svete celý rok.  Deň, počas ktorého majú nepretržite úsmev na tvári a sú šťastné. Mikuláš zavítal na ZŠ Janka Palu aj tento rok. Dňa 6.12.2018 ho žiaci našej školy privítali pripravenými básničkami a pesničkami, za čo ich Mikuláš obdaroval sladkou odmenou. Aj po jeho odchode prevládala u detí druhých ročníkov radostná nálada, a preto si na výtvarnej výchove vyrobili každý vlastného papierového Mikuláša. Rovnako sa Mikuláš objavil aj pri riešení matematických úloh, ktoré išli žiakom ľahšie od ruky. S úsmevom opúšťali školu a tešia sa na ďalší rok!

                                                                                                                                                Mgr. Lenka Mičková

 • Vianočné tvorivé dielne...

  Čas rodinnej pohody, čas lásky a spokojnosti, čas radosti a pokoja. Presne to je vianočný čas, ktorý sa opäť po roku vrátil, aby nás vytrhol z každodenných starostí, zhonu a problémov. Pri množstve práce a povinností, ktoré nás zavaľujú, si ani neuvedomujeme, ako rýchlo čas beží. Avšak teraz je to obdobie, kedy sa nachvíľu zastavíme, zabudneme na každodenné starosti a problémy, a budeme si vychutnávať to čaro, ktoré Vianoce v sebe skrývajú.  Vianočnú atmosféru začali žiaci na ZŠ Janka Palu 2 nasávať od 29.11.2018. Počas troch vyučovacích hodín pracovali žiaci prvého stupňa spoločne so svojimi pani učiteľkami na mnohých výrobkoch, ktoré sú späté s Vianocami.  Niektorí vyrobili svietniky či ozdoby, tí maškrtnejší upiekli chutné medovníčky. Všetci však pracovali s radosťou a s úsmevom na tvári, čo bolo najdôležitejšie. Neskôr sa k nim pripojili aj starší spolužiaci z druhého stupňa. Výrobky predávali žiaci spoločne s vyučujúcimi počas vianočných trhov v Nemšovej, na ktorých Mikuláš slávnostne zasvietil stromček.  Najdôležitejší bol  úsmev na detských tvárach, ktorý si veríme, priniesli aj domov.

  V mene celej ZŠ Janka Palu 2, v Nemšovej Vám želáme čo najkrajšie prežitie vianočných sviatkoch, plných pokoja, rodinnej pohody a spokojnosti!

                                                                                                                                            Mgr. Lenka Mičková

 • Vybíjaná 1. stupeň

  Naša škola je známa tým, že má šikovných a športovo zdatných žiakov. Najmä žiaci 2. stupňa získavajú ocenenia vo florbale, vybíjanej či futbale.

  Od dnešného dňa 5. 12. 2018 sa veľkým športovým úspechom môžu pochváliť i žiaci 1. stupňa. Bojovnosť, radosť i napätie im pomohlo prebojovať sa až do krajského kola súťaže vo vybíjanej žiakov 1. stupňa. Finálové kolá dali zabrať všetkým hráčom, boli to seberovní súperi, ktorí hrali skvelo. Nemalou energiou prispeli k jednotlivým víťazstvám žiaci 4. ročníka J. Beňačka, M. Spurný, S. Kresánek, P. Thomay, A. Blažej, J. Sciranko, D. Budjač, J. Koch, S. Malecová, A. Gostíková, E. Luprichová, M. Vavrúšová, V. Macharová, J. Ružičková, E. Šumichrastová, M. Kiačiková, V. Bangová a žiačka 3. ročníka A. Artmannová.  

  Ďakujeme MIKULÁŠOVI z Trenčína za darček v podobe 3. miesta v krajskom kole.

  Srdečne gratulujeme k úspechu a prajeme ešte veľa športových zážitkov.

 • CEMMAC vo farbách

  Dňa 23.11.2018 sa uskutočnilo vyhodnotenie výtvarnej súťaže „Deti a architektúra“, ktorú realizovala cementáreň Horné Srnie. Súťaže sa zúčastnilo množstvo základných a materských škôl z okolia Nemšovej. Všetci úspešní žiaci sa v piatok zúčastnili exkurzie v areáli cementárne a v Kultúrnom dome boli slávnostne pohostení a odmenení za svoje výtvarné práce. Medzi úspešných patria žiaci z 3.A, 3.B a 5.B triedy nasledovne Laura Červeňanová, Adela Artmannová, Matej Belko, Richard Šebík, Adela Bábiková a Richard Babulík. Všetkým žiakom srdečne blahoželáme a prajeme veľa ďalších úspechov.

 • Rebríček kvality základných škôl na Slovensku.

  Dňa 15. 11. 2018 zverejnil Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy INEKO rebríček základných a stredných škôl na základe výsledkov ich žiakov, ktorý zahŕňa výsledky za šk. roky 2014/15 - 2017/18. Pri základných školách vstupujú do výpočtu celkového hodnotenia školy ukazovatele z oblastí „Testovanie 5“, „Testovanie 9“ a „Mimoriadne výsledky“.

  Z 2606 škôl na Slovensku  sa naša základná škola umiestnila na základe uvedených kritérií na 28. mieste ako škola s vynikajúcimi výsledkami žiakov.

  V rámci Trenčianskeho kraja sme sa z 260 škôl umiestnili na 6. mieste.

  Veľmi nás teší toto  hodnotenie, ktoré je možno považovať za akúsi satisfakciu za naše dlhoročné snaženie.

  Veríme, že daný ukazovateľ môže byť nápomocný rodičom aj pri výbere školy pre svoje deti.

  Uvedené informácie si je možné pozrieť na portáli základných a stredných škôl INEKO.

 • Halloween – Noc v škole pre 9. roč.

  Dňa 25. októbra 2018 sme sa stretli o 18,30 pred školou....celkom 24 deviatakov si pripravilo aktivity k Halloweenu. Hneď po príchode sme sa zložili v malej telocvični, kde sme si pripravili žinenky a spacie vaky, pretože sme plánovali v škole aj spať. Potom sme spoločne piekli...niektorí z pripraveného cesta tvorili pizzu, niektorí si priniesli suroviny na pizzu a cesto pripravovali v škole. Okrem pizze sme piekli čarodejkine prsty a čokoládový koláč.

   Časť žiakov pripravovala tekvice...vyrábala svetlonosy, ktoré sme nosili so zapáleným kahancom vo vnútri po priestoroch celej našej školy, aby sme v duchu Halloweenu vyhnali zlých duchov.  Samozrejme potme a  hlasnými pokrikmi, aby sme sa nebáli....bola už noc.

  Potom sme sa odobrali do veľkej telocvične, kde sme si niekoľkokrát zahrali vybíjanú. Niektorí žiaci vybíjanú vôbec nechceli hrať, preto sme na začiatku dohodli, že si utvoria dva tímy v 9.A a dva tímy v 9.B a víťazi zohrajú finálový zápas...finále vyhrala 9.A, čo ich možno prekvapilo...a po hodinovej prestávke na oddych sme pokračovali a s veľkým zápalom hrali opäť vybíjanú...to už bolo asi o 2. hodine. Časť vytrvalcov sledovala aj film, ale o horor záujem nebol.

  Asi o tretej hodine sme sa uložili spať v malej telocvični, ale niektorí  vytrvalci „nedokázali“ napriek snahe pani učiteliek zaspať. O šiestej bol plánovaný budíček a upratovanie telocvične, pretože do školy prichádzali prví žiaci do školského klubu.

  Deviataci pokračovali od 8. hodiny v triedach prednáškou na tému Kyberšikana, mali teoretickú prípravu k OZO a besedu s políciou....mnohých zmorila únava po prebdenej noci, ale keďže to bol ich posledný Halloween v škole, vydržali statočne až do 12,35. Potom sa už tešili len na odchod domov a spánok doma v teplej posteli. Veríme, že boli aj napriek únave spokojní....

  Vyučujúci, ktorí sa obetovali stráviť noc v škole – Ing. Sabadková, Mgr. Škundová, Mgr. Číková

   

 • Dopisovanie so žiakmi z Palau

  Dopisovanie v angličtine so žiakmi z Palau pokračuje aj v tomto školskom roku.

  V septembri napísali pani učiteľky M. Lašová a J. Sabadková so žiakmi piatych a šiestych tried listy v angličtine. Listy poslali aj starší žiaci, ale tí pracovali bez pomoci pani učiteliek.

  Celkom sme poslali 49 listov. K listom sme pribalili aj ceny pre žiakov, ktorí súťažili vo vedomostnej súťaži cez Skype v minulom školskom roku. Čakáme na odpovede od žiakov a tešíme sa.

  Ing. J. Sabadková

 • Piataci v Galérii M. A. Bazovského a na Trenčianskom hrade

  Piataci sa koncom októbra vybrali so svojimi pani učiteľkami na exkurziu do Trenčína. Žiakom 5. A počasie veľmi prialo a užili si posledné dni babieho leta, žiaci 5. B sa už museli  popasovať s nepríjemným sychravým počasím, no napriek tomu sa nenechali znechutiť a výlet si užili.  Naše prvé kroky viedli do Galérie M. A. Bazovského. Tu sme si pozreli stálu expozíciu zostavenú z diel M. A. Bazovského, expozíciu výtvarníkov trenčianskeho regiónu, ktorá zobrazovala mnohé dnes už zabudnuté a neexistujúce podoby a zákutia mesta i blízkeho okolia. Súčasťou prehliadky bola aj návšteva dočasných výstav pod názvom Anima a Návraty v čase. Odtiaľ sa už žiaci presunuli do Ateliéru Majstra Galerka, kde si vyskúšali svoje tvorivé schopnosti a rôznymi technikami vytvorili koláže z obrázkov zvierat. Deti tu v plnej miere využili svoju fantáziu a kreativitu. Keďže čas plynul veľmi rýchlo, museli sme prácu v ateliéri ukončiť. Čakala nás totiž prehliadka Trenčianskeho hradu. Po krátkom výstupe na hradnú skalu a krátkej prestávke nám lektor vyrozprával povesť o vzniku hradnej studne. Potom nasledovala prehliadka Barborinho paláca s vykopávkami a rôznymi zaujímavosťami, ktoré sa tu našli a dokazujú prítomnosť Keltov a Rimanov na tomto území. Žiakom sa na hrade i v galérii veľmi páčilo. A že nám bolo ozaj dobre, si môžete pozrieť v priloženom fotoalbume.

  Mgr. L. Tršková

 • Plavecký výcvik

  V dňoch  15. – 19. októbra 2018 sa žiaci III. ročníkov zúčastnili základného plaveckého výcviku. Plavecký výcvik sa uskutočnil v plavárni v Novej Dubnici pod zodpovedným vedením plavčíka pána Milana Halása a pani učiteliek. Žiaci sa dennodenne zdokonaľovali a každý deň získavali nové a nové poznatky o spôsoboch plávania. Posledný deň plaveckého výcviku žiaci predviedli, čo sa naučili. Odmenou pre žiakov bolo  Mokré vysvedčenie a pre pani učiteľky radosť z pokrokov svojich žiakov.

 • Záložka do knihy spája školy

  Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave vyhlásila k medzinárodnému mesiacu školských knižníc 2018 celoslovenský projekt Záložka do knihy spája slovenské školy. Cieľom je nadviazanie kontaktov medzi slovenskými základnými školami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh, ktoré žiaci vyrobia ľubovoľnou technikou. Našou partnerskou školou sa stala Základná škola s materskou školou, Ulica Maxima Gorkého 21, Trnava. Žiaci na I. stupni vyrobili pre svojich kamarátov krásne záložky, ktoré sme im poslali.

  Mgr. Erika Lajčiaková

 • Exkurzia Košariská - múzeum M.R. Štefánika

  Exkurzia 9. A,B Košariská – múzeum M.R. Štefánika

  Dňa 10. októbra 2018 sa žiaci 9.A a 9.B zúčastnili exkurzie do Košarísk.

  Navštívili sme múzeum M.R. Štefánika a Mohylu postavenú na pamiatku M.R. Štefánika. Krásne slnečné počasie nás sprevádzalo z obce až na Mohylu...cestu sme absolvovali tam aj späť pešo.

  Väčšina žiakov na týchto miestach bola po prvý raz. Múzeum  bolo otvorené v roku 1990 v rodnom dome M. R. Štefánika (nar. 21.júl 1880) - v bývalej evanjelickej fare. Expozícia podáva komplexný pohľad na Štefánikovu osobnosť. V šiestich miestnostiach je zdokumentovaná jeho životná dráha, súkromie a záľuby, no najmä jeho vojenská, diplomatická a politická činnosť.

  Mohyla Milana Rastislava Štefánika sa nachádza na vrchu Bradlo týčiacom sa v nadmorskej výške 543 medzi mestom Brezová pod Bradlom a obcou Košariská.             

   Tr. uč. Ing. Sabadková J., Mgr. Husárová M.

   

   

   

 • Európsky deň jazykov

  26. september  je Európsky deň jazykov.

  Na hodine ANJ v tento deň  žiaci 5. B  najskôr na mape sveta hľadali tie krajiny, ktorých jazyky ovládajú alebo sa práve učia. Potom  spoločne vypĺňali  pracovný list, v ktorom sa naučili pozdrav "ahoj" v 10 rôznych jazykoch a k názvom štátov  priraďovali vlajky, ktoré reprezentujú dané krajiny. V poslednej časti hodiny  písali v angličtine list priateľom na Palau. 

  Žiaci 8.A  uvažovali o tom, na čo všetko používame jazyky. Žiaci potom vytvárali populárne emotikony, ktoré každodenne používajú pri písomnej komunikácii a majú univerzálne využitie takmer v každom jazyku. Počas toho  počúvali známe piesne vo viacerých svetových jazykoch a hodnotili, v ktorom jazyku sa im najviac páčili. Na záver mal každý porozmýšľať nad tým, ktoré slovo je jeho najobľúbenejšie a napísať ho vo viacerých jazykoch.

  V 1. B  sa rozprávali o tom, aké cudzie jazyky poznajú okrem angličtiny a  ktoré by  sa chceli naučiť. Potom  si zaspievali a zatancovali na pieseň "Hello to all the children of the world".

                                                                                                    p. uč. Mgr. Mária Lašová

   

  Žiaci 7.B s p. uč. J. Sabadkovou riešili kvíz na stránke Bez kriedy zameraný na CJ, geografiu, históriu a biológiu Európy v angličtine. Najlepšie vedomosti mal Jakub Kilian.

  Žiaci 6.A sa na hodine ANJ v rámci Európskeho dňa jazykov naučili pozdravy „Ahoj“ v niektorých CJ, maľovali a poznávali vlajky daných krajín a na záver spievali „ Hello to all the children of the world.“

 • Beseda so spisovateľkou  Jaroslavou Kuchtovou

  V stredu 17. októbra 2018 do našej školy zavítala spisovateľka Jaroslava Kuchtová, ktorá sa vždy teší na stretnutia so svojimi čitateľmi. Vo veľmi príjemnej atmosfére sa žiaci štvrtého, piateho a šiesteho ročníka dozvedeli veľa nielen o jej živote, ale aj o jej tvorbe. Mali sme možnosť nazrieť do procesu tvorenia kníh, dozvedeli sme sa o hľadaní inšpirácie a o autorkiných ďalších spisovateľských zámeroch. Svojimi odpoveďami na otázky detí uspokojila ich zvedavosť. Zároveň podrobne predstavila svoju knihu Keby som mal brata, z ktorej si žiaci mali možnosť prečítať niekoľko kapitol. Po skončení besedy sme si mohli zakúpiť jej knihy, ktoré ochotne podpísala aj s venovaním. Z akcie sme odchádzali s príjemným zážitkom a s pocitom, že čítať sa oplatí. Šiestaci svoje získané poznatky a dojmy z besedy vyjadrili v referátoch, ktoré vypracovali doma a odovzdali na hodine slovenského jazyka a literatúry.

 • Halloween párty v ŠKD

     Už tradične sme i my v Školskom klube detí oslávili Halloween ako sa patrí. Deti sa mohli zabávať v strašidelných kostýmoch na diskotéke, súťažiť v rôznych súťažiach ako napr. let na metle, tekvičkový tanec či strašidelné kolky a i. Tie najšikovnejšie mohli získať i sladké ocenenia. Deti sa mohli posilniť občerstvením, ktoré zabezpečili rodičia zúčastnených detí, za čo im touto cestou ďakujeme.

  Tú správnu atmosféru dopomohla vyčarovať i tematická výzdoba v priestoroch ŠKD, ktorú vytvorili naši šikovní žiaci.

              Veríme, že sa v takejto skvelej nálade opäť stretneme i budúci rok.

 • Beseda s p. Steklým

  V piatok 12. 10. 2018 deviataci so záujmom počúvali zážitky a časť z bohatého 97-ročného životného príbehu pána Karola Steklého z Trenčína – Opatovej.  „Nebudeme politizovať,“ zdôraznil hneď v úvode stretnutia. Rozprával naozaj zaujímavo, celú vyučovaciu hodinu. Po krátkej prestávke, ktorú si vyžiadali žiaci, ukazoval p. Steklý fotoalbum, ktorý si svedomito vedie dlhé roky.

  Od štyroch rokov ho spolu s mladším bratom vychovávala matka. Otec, pôvodom Čech, svoju rodinu opustil. Ako 21-ročného ho vojna zastihla v Taliansku. Slúžil v ženijnom vojsku, mal tvrdý výcvik. Rád športoval, rád sa potápal. Aj počas vojny sa každý týždeň kúpal. Deväťkrát mu išlo „o život“. Pán Steklý zabezpečil dokumentáciu k zostrojeniu repliky lietadla Caproni Ca-33,  na ktorom havaroval Milan Rastislav Štefánik pri návrate na Slovensko v r. 1919. V súčasnosti je táto kópia dvojplošníka zavesená v hale Letiska Milana Rastislava Štefánika v Bratislave. Projektovú dokumentáciu k zostrojeniu repliky poskytla talianska barónka Maria Fede Caproni, neter konštruktéra lietadla, Giovani Caproniho. Pán Steklý niekoľkokrát navštívil barónku a stali sa z nich priatelia.

  O  vzniku repliky a ďalších zážitkoch zo svojho života chce pán Steklý rozprávať na stretnutí pri príležitosti 100. výročia havárie lietadla v máji 2019.

  Ďakujeme za návštevu a želáme pevné zdravie.

  Tešíme sa na stretnutie!

   

  Čo napísali o besede deviataci?

  „Mne sa najviac páčilo, že si toľko toho pamätal a keď hovoril o tých jeho zážitkoch.“ Vlado, 9. A

   „Najviac som obdivovala na tom pánovi, že mal 97 rokov a prežil 2. svetovú vojnu. Dal nám niečo do nášho života, že si nemáme požičiavať peniaze,...“ Peťa, 9. A

  „Ja som bol rád, že som sa mohol zúčastniť tejto besedy a stretnúť sa s takýmto človekom, ktorý toľko toho zažil za svoj život. Ľúbilo sa mi to, keď rozprával o vojne, ako ju prežil.“ Adam Husár, 9. A

   „Mne sa najviac páčili fotografie, boli veľmi zaujímavé. Páčili sa mi hlavne tie historky, pri ktorých sme sa aj zasmiali, ale sme aj potajme dúfali, že dopadnú dobre.“ Tatiana, 9. A

  „Najviac sa mi páčilo, ako si pamätal veľmi veľa zo svojho života a nikdy sa nebál a nevzdával. Tiež nám  dal veľa rád a poznatkov do života.“ Dávid, 9. A

  „Zaujala ma jeho pamäť, zmysel pre humor, sebavedomosť a odvážnosť. Bavilo ma počúvať jeho historky  a spomienky. Nakoľko má tak veľa rokov, pamätal si veľa.“ Klára, 9. A

  „Zaujalo ma, že pán si na veľa spomienok spomínal a vedel z každej spomienky spraviť srandu a dal nám veľa užitočných rád.“  Andrej, 9. A

  „Pán Steklý bol veľmi milý, zábavný, prišiel mi byť podľa toho čo rozprával veľmi odvážny, sabavedomý. Bol zlatý. Rozprával veľmi zaujímavo, napínavo. Vedel, aký tón hlasu má kedy dať, aby sme všetci boli v napätí. Je sympatický.“  Ela, 9. A

  „V prvom rade ho obdivujem za to, koľko si toho pamätá v takom vysokom veku. Beseda mi priniesla, že sa mám viac v živote snažiť.“ Aneta, 9. A 

  „Ja som na pánovi obdivovala, že aj keď bol taký starý, veľmi veľa si zapamätal a veľa nás za tie dve hodiny naučil. Veľa sme si z besedy aj niektorí zobrali k srdcu. Budem rada, ak nás ešte niekedy príde pozrieť. Naučil ma, že sa mám v živote snažiť, lebo v budúcnosti sa mi to možno zíde.“ Lea, 9. A

  „Mňa zaujalo, že s akým humorom a nadšením rozprával o svojom živote a že si toľko zapamätal.“ Tomáš, 9. A

  „Dokázali bojovať, napríklad ničiť tanky, atď. Mal veľa zážitkov. Povedal nám, že máme športovať, nemáme si peniaze požičiavať a máme byť sami sebe pánom.“ Filip, 9. A

  „Najviac ma na pánovi Steklom zaujalo, že napriek svojmu veku je vo veľmi dobrej kondícii a aj keď bojoval v 2. svetovej vojne, má zopár zábavných zážitkov, ktoré na vojne zažil.

  Prekvapilo ma, koľkokrát unikol smrti a zachránil ľudské životy a stále je ochotný sa s nami o týchto nie vždy pekných zážitkoch podeliť. Precestoval veľa miest, z ktorých si veľa pamätá a určite by bolo treba viac hodín, aby nám o nich porozprával.“ Klára, 9. B

   

   

  „Má 97 rokov, je veľmi starý, ale rozprával veľmi dobre. Najobľúbenejšie:

  - keď cestoval do inej krajiny,

  - rozprával o fotkách z albumu, každá fotka jeden príbeh,

  - o 2. svetovej vojne.“   Majka, 9. B

   

   

  „Prednáška, ktorú nám rozprával pán Steklý bola veľmi zaujímavá. Pán Steklý je veľmi milý ujo a som rada, že sme sa s ním mohli stretnúť a dozvedieť sa niečo o histórii a 2. svetovej vojne. Na svoj vek je veľmi aktívny. Vyzerá ako keby mal o 20 rokov menej.

  Zaujalo ma veľa historiek, ktoré zažil. Napríklad ako spadol do žumpy. Páčili sa mi jeho fotky. Boli veľmi zaujímavé.“  Tereza, 9. B

   

   

  „Zaujalo ma, že toľko veľa toho zažil. Aj keď bola nejaká náročná situácia, vždy našiel nejaké veľmi múdre riešenie. Toto na ňom aj obdivujem, že bojoval stále aj za ťažkých okolností a nevzdal sa.“  Lucia, 9. B

   

  „Zaujalo ma to, že má už dosť rokov, ale aj tak vyzeral, že má chuť do života a že bol vďačný za všetko čo prežil. A že aj keď to niekedy nemal ľahké, lebo mu išlo o život, dokáže o tom rozprávať bez problémov.“ Simona, 9. B

  „Mne sa páčilo, že je veľmi silný človek, aj keď spadol do žumpy a sám si pomohol. Že mal veľa skúseností zo života a mal aj silnú psychiku, keď videl veľa mŕtvych aj blízkych.“ Klaudia, 9. B

  „Najviac sa mi asi páčilo, keď rozprával historku, v ktorej opisoval ako odpaľovali granátmi tanky. Podľa mňa bolo úžasné stretnúť naživo človeka, ktorý má  97 rokov a prežil toho tak veľa a dokázal si tak veľa zapamätať. Dúfam, že budem mať možnosť stretnúť sa s takým človekom ešte niekedy.“  Martin,  9. B

   

  Nepodpísané

  „Páčilo sa mi, ako rozprával o živote počas vojny. Ako prebiehali boje, o jeho postavení vo vojne, o rôznych udalostiach počas vojny. Bolo to zaujímavé a dozvedel som sa nové veci.“

  „Veľmi ma zaujalo, ako pán Steklý prežil všetky tie veci a ako detailne si ich pamätal. Myslel som si , že niekoho zabil, ale opak bol pravdou. Má u mňa rešpekt.“

  „Beseda sa mi veľmi páčila. Bolo to veľmi zaujímavé. Zaujalo ma, keď nám pán K. S. povedal, že v 80. rokoch (keď mal  80 rokov, poznámka), padol do žumpy.“

  „Staval mosty zo železa a dreva. Hrával futbal, nemáme si požičiavať peniaze, spoliehať sa sám na seba.“

  „Najviac ma zaujalo to, že keď mal 80 rokov, padol do žumpy a sám sa odtiaľ dostal.“

   

   

   

 • Mesiac úcty k starším a regionálna výchova

   

  Dňa 17. októbra  sme  v spoločnosti starých rodičov  žiakov 2. B triedy strávili príjemné dve hodiny. Stretnutie sa začalo krátkou básňou, ktorú zarecitovala Dorotka Haljaková a Matúško Mrázik.

  Staré mamy a starí otcovia nám prišli do 2. A, B a C porozprávať o svojej mladosti, o škole, pomoci rodičom, ako sa hrali na lúkach, potokoch, liezli po stromoch, vyrezávali píšťalky, vili vence, robili si bábiky, hrali sa rôzne hry. Ako chodili koledovať, tancovali, spievali. Ako sa ľudia  stretávali pri rôznych príležitostiach, napríklad pri páraní peria, na priadkach, kde ženy rozprávali rôzne príbehy,  rozprávky a legendy. Klaudia Vavrušová z 2. B triedy sa deťom previedla v kroji alebo ľudovom odeve, ktorý označoval oblečenie ľudu žijúceho na dedinách.

  Starí rodičia zaujali deti svojimi príhodami z detstva a z mladosti, trpezlivo im odpovedali na otázky, niekedy až úsmevné. Nakoniec si spolu zaspievali pieseň  „Močila konope močila.“

  Ďakujeme všetkým starým rodičom, ktorí prišli do školy . Veľmi si to vážime a dúfame, že podobné stretnutia si zopakujeme.

   

  Dňa 18. októbra žiaci  II. ročníkov navštívili Mestské múzeum v Nemšovej, kde si utvrdili poznatky o živote ľudí v minulosti z predchádzajúceho dňa.

 • Európsky deň jazykov

  Dňa 26. septembra si pripomíname Európsky deň jazykov. V rámci tohto dňa sa žiaci na 1. stupni taktiež zapojili do pripravených aktivít. Tretiaci a štvrtáci na záujmovom útvare Hravá angličtina vytvárali zaujímavé práce o jednotlivých európskych krajinách. Najprv si vybrali vlajku nejakej krajiny, potom si vyhľadávali na internete informácie o danej krajine, napríklad hlavné mesto, zaujímavosti, pamiatky a turistické miesta. Zistené informácie si vypísali na svoj projekt a doplnili ho zaujímavou kresbou. Nakoniec sme urobili nástenku zo žiackych prác. Spoločne sme si pripomenuli Európsky deň jazykov, a zároveň sa deti pri práci na projekte dozvedeli veľa zaujímavých poznatkov o niektorých európskych krajinách.

                                                                                                                                               Mgr. Lenka Mičková

 • Tvorivé popoludnie

  Dňa 10. októbra 2018 sme strávili príjemné popoludnie s rodičmi, starými rodičmi a deťmi
  na už tradičnom jesennom podujatí „Najkrajší tekvicový svetlonos“. Keďže nám prialo aj
  počasie, mohli sme pracovať vonku, kde pre všetkých boli pripravené pracovné stoly. Rodičia
  vyrezávali do tekvíc otvory, deti vydlabávali a nakoniec spoločne tekvice vyzdobili.
  Z obyčajnej tekvice sa nám pred očami objavili Ježibaba, tučniačik, strašidlá, ježkovia,
  mačičky alebo snehuliak.
  S výrobkami našich tvorivých rodičov sme vyzdobili priestory našej školy. Ďakujeme
  rodičom a starým rodičom za účasť a tešíme sa na stretnutie pri ďalších spoločných
  aktivitách. „Tekvicových svetlonosov“ si môžete pozrieť vo fotoalbume.

 • Imatrikulácie prvákov v ŠKD

  Imatrikuláciami sme slávnostne privítali prvákov i medzi nami v Školskom klube detí. Pani vychovávateľky si pre deti prichystali čarovné žezlo, pri ktorom deti zložili slávnostný sľub prváka v ŠKD. Na pamiatku bol deťom udelený imatrikulačný diplom i malá pozornosť. Celé podujatie sa nieslo v slávnostnej a priateľskej atmosfére.

strana:

Novinky

Kontakt

 • Základná škola
  Janka Palu 2, 914 41 Nemšová
 • 032/6598290, 032/6598282, mobil: 0918450657
  fax: 032/6598290

Fotogaléria