Dňa 11. októbra sme opäť usporiadali tekvicové tvorivé popoludnie s rodičmi a deťmi. Deti, rodičia a starí rodičia si priniesli tekvice a usilovne pracovali na ich pretvorení na svetlonosov, strašidielka či rôzne iné výtvory. Ďakujeme rodičom, že aj takto podporujú školu, že si našli čas a že sme spoločne strávili príjemné popoludnie. Deti, rodičia, či zamestnanci školy sa môžu potešiť najrôznejším kreáciám týchto plodov vo vestibule našej školy, ostatní pri prezeraní záberov z tejto akcie vo fotoalbume (kliknutím na fotografiu).
Príjemné popoludnie s rodičmi a deťmi
Imatrikulácia prvákov
Dňa 26.09.2017 sa v priestoroch ŠKD uskutočnilo podujatie - Imatrikulácia prvákov. Žiakom prvých ročníkov udelili pani vychovávateľky čestný diplom prváčika - družináčika. Ich starší spolužiaci z druhého ročníka pre nich vytvorili darček, ktorý im odovzdali na uvítanie do stavu družinárskeho.
Mgr. Ľubica Gagová
Indiánsky deň u prvákov
Na zoznámenie s hláskou a písmenom I pripravili pani učiteľky pre prvákov Indiánsky deň. 1.A, 1.B a 1.C sa zmenili na indiánske osady a počas vyučovacieho dňa museli splniť veľa úloh. Vyrobili si indiánske čelenky, počúvali rozprávanie pani učiteliek zo života Indiánov a zaujímavé bolo sledovanie rozprávky o malom Indiánovi Orlie pierko. Nechýbali ani úlohy so správnou výslovnosťou hlások či počítanie predmetov. Každý Indián by mal byť obratný a silný, a preto si niektorí z prvákov vyskúšali aj svoju šikovnosť a rýchlosť v telocvični.
Mgr. Erika Lajčiaková
Nové učebné pomôcky od TSK
V rámci projektu Hrdina remesla odovzdal trenčiansky župan Jaroslav Baška nový notebook a programovateľné stavebnice Boffin aj na Záklanej škole v Nemšovej.
Podporovať záujem žiakov základných škôl o polytechnické vyučovanie sa Trenčiansky samosprávny kraj snaží aj týmto spôsobom. Základné školy v rámci TSK mali možnosť požiadať o učebné pomôcky, ktoré následne môžu využívať pri systematickej príprave svojich žiakov na stredné školy, o ktorých absolventov majú zamestnávatelia záujem.
V utorok 19. septembra odovzdal predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška notebook a programovateľné stavebnice Boffin aj na Základnej škole v Nemšovej v rámci plenárneho rodičovského združenia. Začiatok školského roka tak spestril nielen žiakom, ale aj učiteľom, ktorí ich budú aj prostredníctvom nového vybavenia viesť k polytechnickým zručnostiam. „S podporou polytechnizácie vyučovania začal Trenčiansky samosprávny kraj už pred dvomi rokmi. Práve vďaka týmto pomôckam chceme žiakov motivovať k štúdiu technických odborov, pretože absolventi spomínaných študijných smerov sú žiadaní zamestnávateľmi, ktorých máme tu v našom kraji naozaj veľa. Notebook a programovateľné stavebnice postupne odovzdávame každej základnej škole, ktorá o ne požiadala v rámci projektu,“ povedal predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška.
Beh pre zdravé srdce
Beh pomáha znížiť veľa rizikových faktorov, podieľajúcich sa na ochorení srdca. Pravidelné zaťažovanie poskytuje spoľahlivú ochranu proti obezite, vysokému krvnému tlaku a vysokému cholesterolu, čo sú významné rizikové faktory pre srdcové choroby. V rámci Európskeho týždňa športu sa naši žiaci od najmladších prvákov až po štvrtákov zúčastnili Behu pre zdravé . Pani učiteľky pripravili viacero disciplín podľa náročnosti a veku žiakov.
Mgr. Erika Lajčiaková
Divadelné predstavenie Čarodejník z krajiny OZ
„Stačí zavrieť očká, spraviť tri kroky a silno a úprimne si priať si priať svoje želanie...jeden, dva, tri.“
20. septembra 2017 sa žiaci štvrtého, piateho a šiesteho ročníka so svojimi pani učiteľkami vybrali do Nitry. Ich cieľom bolo Staré divadlo Karola Spišáka a jeho hudobná rozprávka plná rôznych typov bábok, vizuálnych čarov, farieb a chytľavej hudby. V rozprávke Čarodejník z krajiny OZ sledovali žiaci malú Dorotku, jej verného psíka Tota, strašiaka Hastroša, plechového drevorubača Plecháča a zbabelého leva Bojka, ktorí svojou odvahou, rozumom a srdcom porazili zlú čarodejnicu Elfabu a odhalili, že aj moc tých najväčších kúziel a čarov môže byť len ilúzia a že každý môže dosiahnuť po čom túži, ak bude naozaj veľmi chcieť.
Po skončení divadelného predstavenia sa štvrtáci vybrali naspäť domov a starší žiaci si prezreli centrum mesta. Aj napriek upršanému počasiu sme sa všetci vrátili do Nemšovej plní nádherných zážitkov.
Poznávacia exkurzia do Viedne
Nový školský rok začal pre žiakov ôsmeho a deviateho ročníka poznávacou exkurziou do Viedne. Skoro ráno nastúpili plní očakávaní a nádeje v pekné počasie do autobusu a výlet sa mohol začať.
V predpoludňajších hodinách využili žiaci príjemné počasie na prehliadku historického centra Viedne, ktorá začala na Námestí Márie Terézie pri dvoch najznámejších viedenských múzeách – Prírodovedeckom a Umelecko-historickom. Popri záhradách Burggarten a Volksgarten, Viedenskej opere a cisárskych hrobkách prešli žiaci na Námestie sv. Štefana. Po prehliadke Dómu sv. Štefana nasledovala prechádzka k samotnému srdcu historickej Viedne, do zimného sídla Habsburgovcov, Hofburgu. Počas tejto prechádzky spojenej s výkladom pani sprievodkyne mali žiaci možnosť nazrieť aj do slávnej viedenskej cukrárne Demel a pozrieť si výrobu originálnych viedenských zákuskov.
Exkurzia pokračovala presunom do letného sídla Habsburgovcov, do Schönbrunnu, kde si žiaci mohli prezrieť Múzeum kočov a kráľovské záhrady. Tu už počasie naplno ukázalo svoju jesennú daždivú náladu, čo však nebránilo tým najzdatnejším vyjsť na Gloriettu a pokochať sa odtiaľ krásnym výhľadom na Viedeň, ani tým najodvážnejším hľadať správne cesty v bludisku v zámockom parku.
Poslednou zastávkou bolo Technické múzeum, kde si žiaci mohli prezrieť mnoho historických i súčasných výstavných exponátov z oblasti energetiky, strojárstva, dopravy, domácich spotrebičov, medicíny, komunikácie a médií. Žiaci ocenili najmä možnosť vyskúšať si viaceré pokusy a fyzikálne javy interaktívnou formou.
Vo večerných hodinách sa žiaci vracali domov unavení, avšak plní nezvyčajných dojmov z veľkého mesta. Poďakovanie za vydarený výlet patrí pani sprievodkyni Z. Cvachovej, pánovi autobusárovi za príjemnú cestu a taktiež aj samotným žiakom za vzorné správanie a rešpektovanie všetkých pravidiel. Dúfame, že podobných výletov zažijeme spoločne čo najviac.
Rozdelenie prváčikov
Trieda: 1. A
Triedna učiteľka: Mgr. Lenka Mičková
- Richard Belko
- Filip Červený
- Alexandra Forgáčová
- Dorota Haliaková
- Roman Janeček
- Lucia Kojdová
- Sára Kurucová
- Viktória Sharon Ledgerwood
- Lilly Aurélia Miesikowska
- Šimon Michalička
- Sofia Mikulová
- Adrian Milo
- Matúš Mrázik
- Diana Mutňanská
- Adam Mutňanský
- Ema Novomeská
- Nikola Ondrejičková
- Adriana Petrášová
- Sabína Uherková
Trieda: 1.B
Triedna učiteľka: Mgr. Erika Lajčiaková
- Samuel Begáň
- Kristína Breznická
- Nataša Dorušková
- Marek Hlásny
- Laura Chmelinová
- Liliana Kiačiková
- Barbora Macharová
- Patrik Oriešek
- Matúš Piláthy
- Zara Prnová
- Mario Ružička
- Lilly Sabadková
- Robert Sciranko
- Nela Štefánková
- Adrian Thomay
- Klaudia Vavrušová
- Laura Vavrušová
- Lujza Tršková
Trieda: 1.C
Triedna učiteľka: Mgr. Mária Bezáková
- Viktória Budíková
- Adrián Daniš
- Patrik Fabuš
- Veronika Horná
- Sára Kaštierová
- Simona Kresánková
- Tomáš Lacko
- Viktória Lubinová
- Gabriela Lukáčiková
- Tobias Merka
- Adrián Pápy
- Estera Prnová
- Lea Sekerášová
- Michaela Ševčíková
- Sára Vavrúšová
- Oliver Vlna
- Tobias Ziman
- Michal Polovinčák
Nový školský rok 2017/18
Vážení rodičia, milí žiaci!
Základná škola, Janka Palu 2 v Nemšovej Vás srdečne pozýva na slávnostné otvorenie školského roka 2017/2018 dňa 4. septembra o 8:30 hodine v Kultúrnom centre Nemšovanka. Žiaci sa zhromaždia pred školou o 8:00 hod., odkiaľ ich triedne učiteľky odvedú do Kultúrneho centra. Po slávnostnom otvorení školského roka pôjdu žiaci II. až IX. ročníkov s triednymi pani učiteľkami do tried, kde budú do 10.45 hodiny. Žiaci I. ročníkov pôjdu na slávnostné uvítanie primátorom mesta do obradnej siene KC Nemšovanka a po ňom do svojich tried.
Upozorňujeme rodičov na zápis žiakov do školského klubu detí. Činnosť školského klubu detí v tomto školskom roku začne dňa 5. septembra v čase od 6:00 do 7:45 hod. a od 11:40 do 16:00 hod.
Obedy v školskej jedálni sa 4. septembra budú vydávať v čase od 10:45 do 12:30 hodiny.
Na otvorení školského roka radi privítame rodičov a priateľov školy. Tešíme sa na Vás!
Vedenie základnej školy
Deň mediálnej výchovy
Dňa 26.06.2017 sa druháci na našej škole zahrali na skutočných novinárov. Prežili Deň mediálnej výchovy. V rámci tohto dňa sa najprv triedne učiteľky so žiakmi porozprávali o mediálnej výchove, čo do nej patrí a aký význam pre nás všetkých má v živote. Vo vzájomnom rozhovore sme sa však zamerali aj na negatívne aspekty médií, ako ovplyvňujú a pôsobia na ľudí, najmä mládež a deti.
Súčasťou tohto tematického dňa bola výroba triedneho časopisu. Úlohou mladých novinárov bolo napísať krátky text do nášho časopisu a doplniť ho ilustráciou. Mohli si vybrať akúkoľvek udalosť alebo zážitok, ktorý sme prežili v našej triede. Žiaci mali množstvo nápadov, ktoré potom realizovali. Nakoniec sme jednotlivé texty zviazali do jedného formátu, vytvorili sme titulnú stranu a vymysleli sme originálny názov. Keď bol náš časopis hotový, každý z mladých novinárov si svoj krátky text odprezentoval pred celou triedou. Bude milou spomienkou na spoločne prežité chvíle v našom triednom kolektíve.
Tento mediálny deň sme zakončili návštevou miestnych tlačiarní, aby všetci pochopili a videli, ako skutočné tlačené mediálne prostriedky vznikajú. Týmto by sme sa chceli poďakovať aj mamine Karolínky Holbovej z 2. A, ktorá nám túto návštevu sprostredkovala. Druhákom sa veľmi páčilo a vrátili sa do školy obohatení o nové zážitky a skúsenosti.
Mgr. Lenka Mičková
Po stopách Jánošíka
V dňoch 22. – 23. 6. 2017 sme sa my, triedne učiteľky ôsmakov L. Tršková a J. Kebísková, vybrali s našimi ôsmakmi na koncoročný výlet pod názvom Po stopách Jánošíka. So sebou sme zobrali aj vášnivú turistku, p. uč. J. Sabadkovú. Našou prvou zastávkou bol hrad Strečno, kde žiaci získali bohaté informácie o jeho histórii a mohli nerušene obdivovať nádherný výhľad na ďaleké okolie z hradnej veže. V podhradí Strečnianskeho hradu, v stredovekej dedinke Paseka, ktorá bola postavená podľa dobových autentických stredovekých stavieb, si prezreli drevené domčeky so slamenými strechami. Niektorí si zazvonili na zvon, iní sa vyšantili na detskom ihrisku s motívmi hradnej architektúry, v amfiteátri učil náš folklorista Dalibor svoje spolužiačky tancovať. Keďže sme prehliadku ukončili okolo obeda, bol čas na ďalší prísun jedla. To sme sa ale museli presunúť do Valaskej Dubovej. Obed sme si dali v tradičnej Jánošíkovej krčme, ktorá vznikla rekonštrukciou pôvodnej krčmy, v ktorej podľa legendy v r. 1713 zlapali legendárneho slovenského zbojníka Juraja Jánošíka. Posilnení bryndzovými haluškami, pizzou a kofolou sme sa vydali na ďalšiu etapu našej cesty, do Terchovej. V Múzeu Juraja Jánošíka sme si prezreli expozíciu venovanú práve spomínanému rodákovi z Terchovej. Krátkou prechádzkou po Terchovej sme zablúdili aj k soche Juraja Jánošíka, ktorá sa hrdo týči a dohliada na celú obec. Ubytovaní sme boli v Škole v prírode, kde nás privítali útulné izby, chutná večera a areál plný športového vyžitia. Večer sme si krátili opekačkou a rôznymi hrami, z ktorých sa žiakom najviac páčila nočná skrývačka. Aj keď ôsmaci nejavili známky únavy, bolo sa treba aj vyspať, keďže nás na druhý deň čakala turistika do Jánošíkových dier. Hoci nám počasie ráno veľmi neprialo, slniečko sa nakoniec predsa predralo cez oblaky a my sme sa mohli vybrať na naplánovanú turistickú trasu. Síce s trochou frfľania, keďže bolo miestami blato a museli sme zachraňovať tenisky, ale spokojní a bez ujmy na zdraví sme prešli až do Štefanovej, kde nás už čakal autobus. Pred odchodom sme sa ešte stihli posilniť a doplniť energiu v podobe cukrov. A potom nás už čakala len spiatočná cesta do Nemšovej. Aby nám aj tá rýchlejšie ubehla, p. uč. J. Sabadková pripravila vedomostný kvíz, ktorý bol zameraný na regionálnu výchovu a všetky spomínané zastávky, ktoré sme počas výletu absolvovali. Žiaci ho zvládli na výbornú, čo svedčí o tom, že počas výletu sa nielen kochali krásami prírody, ale aj počúvali!
Mgr. Lenka Tršková
A čo povedali na výlet samotní účastníci?
„Páčili sa mi výlety na hrad Strečno, Jánošíkova krčma a Jánošíkove diery, večerná opekačka, prostredie, v ktorom bolo ubytovanie. Páčilo sa mi aj ako sme boli rozdelení do izieb, cesta autobusom. Nepáčilo sa mi, že ráno pršalo.“ (M. Ďurišová, 8. A)
„Výlet bol skvelý. Začal sa zaujímavou prehliadkou hradu Strečno, potom sme sa zastavili v Jánošíkovej krčme, kde sme sa aj naobedovali. Odtiaľ sme išli rovno do Terchovej, kde sme najskôr navštívili samotné Jánošíkovo múzeum. Po prehliadke sme sa vybrali pozrieť si jeho sochu, ktorá dozerá na celú Terchovú. Večer bola skvelá opekačka pri ohni. Na druhý deň sme mali nádhernú turistiku v Jánošíkových dierach. Na tomto výlete sa mi páčilo úplne všetko a bol to jeden z najlepších školských výletov!“ ( I. Kozáková, 8. A)
„Viem viac slovenských slov a viac som sa zblížila so spolužiakmi a učiteľkami. Spoznala som hrad, múzeum, veci na Slovensku. Spokojná som bola aj s grilovačkou.“ (Majka Nguyen, 8. B)
„Na výlete sa mi najviac páčila exkurzia na hrade Strečno, Jánošíkova krčma. Veľmi sme sa nasmiali pri Jánošíkovej soche v Terchovej, kde si náš spolužiak Jožko viackrát zabehol, pretože hľadal svoj mobil. Ubytovanie milo prekvapilo, pretože izby boli útulne zariadené s vlastnou kúpeľňou. Najlepšou časťou dňa bola večerná opekačka, pri ktorej sme sa s pani učiteľkami veľmi nasmiali. V noci sme sa moc nevyspali, lebo niektoré spolubývajúce nevedeli byť ticho. Ráno sme museli skoro vstávať, pretože sme išli na túru do Jánošíkových dier. Túra bola únavná, ale krásna. Pokochali sme sa krásami slovenskej prírody. Cesta domov bola veľmi vtipná, pretože sme sedeli pri pani učiteľkách, s ktorými je vždy sranda. Bol to najlepší koncoročný výlet.“ (Martina Húserková a Tamara Husárová, 8. B)
„Výlet sa nám veľmi páčil, stále sme mali čo robiť, takže sme sa nenudili. Turistika bola jeden z najlepších zážitkov výletu, lebo tam bola krásna príroda.“ (Dalibor Benko a Petra Macharová, 8. B)
„Výlet bol perfektný. Bola sranda. Nenudila som sa ani chvíľu. Na hrade bol krásny výhľad a prehliadka bola záživná. V Jánošíkovej krčme sme si príjemne oddýchli. Ubytovanie bolo super, izby vyzerali dobre. Na ihrisku sme sa vybláznili. TOP bola opekačka. Hrali sme slovnú hru a veľmi sme sa nasmiali. Moc som nepospala, ale to som očakávala. Turistika bola príjemná a srandovná, keďže sa trocha šmýkalo. Som spokojná, mám úžasné zážitky, spomienky a parádne fotky. Výlet som si užila, som rada, že sme mohli takýto výlet absolvovať.“ (Adriana Božoňová, 8. B)
Čítam, čítaš, čítame....
Školský rok 2016 / 2017 bol rokom čitateľskej gramotnosti a okrem množstva aktivít venovaných čítaniu sa žiaci 2. A zapojili aj do triednej súťaže Čítam, čítaš, čítame .... Ich úlohou bolo doma prečítať aspoň jednu knihu, urobiť krátky zápis s ilustráciou a pred triedou predstaviť prečítanú knihu. Za celý školský rok sa tak žiakom podarilo prečítať 115 kníh a 9352 strán.
Výhercami triednej súťaže Čítam, čítaš, čítame sa stali ELKA LUPRICHOVÁ a BRANKO PAPIERNIK. Gratulujeme !!!
Mgr. Erika Lajčiaková
Deň finančnej gramotnosti u druhákov
Deň finančnej gramotnosti sa v 2.A a 2.B niesol v duchu práce s peniazmi, oboznamovaním sa s pojmami ako euro, minca, bankovka, rodinný rozpočet, kreditná karta, ... Počas Dňa finančnej gramotnosti mohli druháci demonštrovať hravou formou to, čo sa teoreticky naučili na jednotlivých predmetoch. Zahrali sa na podnikateľov, predávali a nakupovali. Vo svojich obchodoch sa im to aj darilo.
Uvedomili si hodnotu peňazí, ale tiež to, že naozajstným bohatstvom je zdravie, láska, priateľstvo a rodina.
Mgr. Erika Lajčiaková
Letné prázdniny
Vážení rodičia, milí žiaci!
Letné prázdniny začínajú 1. júla a končia 31. augusta 2017. V škole sa opäť stretneme 4. septembra 2017 (pondelok).
Všetkým žiakom prajeme slnečné prázdniny!
Oznam
Vážení rodičia, milí žiaci!
Od 26. 06. 2017 (pondelok) do 29. 06. 2017 (štvrtok) bude z dôvodu vysokých teplôt vyučovanie končiť o 11:40 hod.
Koncoročný výlet - Skalica
Dňa 20. 06. 2017 sme s našimi siedmakmi navštívili mesto Skalica na Záhorí. Počas výletu žiaci absolvovali školenie hry golfu s trénerom a mali možnosť previezť sa aj autíčkom, ktoré zbiera loptičky na golfovom ihrisku. Zistili sme, že hrať golf nie je také jednoduché, ako sa to na prvý pohľad môže zdať. Po golfovej hre sa žiaci presunuli do prístavu Skalica na Baťovom kanáli. Absolvovali sme krátku plavbu po kanáli so zaujímavým výkladom lodivoda a prehliadkou technickej pamiatky Výklopník. Po plavbe sme si v areáli prístavu vychutnali pravý Skalický trdelník, občerstvili sa, spravili posledné fotky a čakala nás cesta domov. Ďakujeme všetkým za pekný deň!
Ako sme sa v Skalici mali si môžete pozrieť v našej fotogalérii.
Predstavenie Peter Pan a hrad Strečno
Vo štvrtok 8. júna 2017 navštívili žiaci 5. ročníka Bábkové divadlo v Žiline, aby si pozreli predstavenie pod názvom Peter Pan. S rozprávkovou postavičkou Peter Pan, ktorá žije vo fantastickej Krajine − Nekrajine, a so súrodencami Wendy a Johnom Darlingovcami piataci zavítali na ostrov snov. Tu sa zoznámili s bandou stratených chlapcov, kúzelnou vílou Cililink a s dcérou indiánskeho náčelníka - Tigricou Lily. Na ostrove prežili množstvo napínavých dobrodružstiev. Bezstarostné chvíle zábavy im však prekazila tlupa zákerných pirátov, ktorej velil kapitán Hák. Okrem umeleckého zážitku, ktorý si odniesli z krásnej rozprávky, sa deťom potvrdilo, ako to už v rozprávkach býva, že dobro napokon zvíťazí nad zlom.
Po predstavení piataci pokračovali na hrad Strečno, kde si prezreli hradné zrúcaniny. Vystavené exponáty prezentujú archeologické nálezy z okolia Žiliny. Na hrade videli umelecky reštaurované pozostatky Žofie Bosniakovej. Pod hradom je vybudovaná replika stredovekej dediny, kde strávili príjemné chvíle. Počasie bolo ukážkové a výhľady neopakovateľné.
A čo na výlet hovoria naši piataci?
„Na výlete sa mi veľmi páčilo divadlo, ktoré bolo vtipné a zábavné. Páčil sa mi aj hrad Strečno. Sprievodca bol veľmi milý. Cesta v autobuse bola super. Nepáčilo sa mi, že cestou na hrad bolo veľmi veľa schodov.“ (Alex Mičko, 5.A)
„Bol to veľmi dobrý výlet, hlavne hrad a drevená dedinka. Obdivujem toho, čo robil strechy zo slamy. Dozvedeli sme sa veľa nových vecí o Strečne.“ (Adam Sulety, 5.A)
„Na našom koncoročnom výlete bolo veľmi pekne. Najviac sa mi páčila prehliadka hradu Strečno. Bábkové divadlo síce nebolo zlé, ale lepšia bola prehliadka. Na hrade mali pekné suveníry, nemohol som odolať a musel som si niečo kúpiť. Cesta domov bola dlhá, ale nejako som ju prežil.“ (Filip Suchánek, 5.A)
„Výlet do Žiliny a na hrad Strečno sa nám veľmi páčil. V Žiline sme boli v divadle. Predstavenie Peter Pan bolo veselé, ale chvíľami aj smutné. Na hrade sa nám nepáčili schody, ktoré sa nám nechcelo vyšliapať. Je super, že hrad opravili. Vrelo odporúčame ďalším ročníkom.“ (Alexandra Oriešková a Alexandra Oškrdová, 5.A)
„Na výlete sa mi páčilo divadlo, nepáčila sa mi zbytočná prestávka medzi schodmi na hrad a kopcom. Celkový dojem z výletu je dobrý. (Adam Ďuriš, 5.B)
Očami detí
Kancelária MAS Vršatec aj tento rok vyhlásila už 7. ročník výtvarnej súťaže Očami detí, do ktorej sa zapojili aj žiaci našej školy a ďalších 10 škôl.
Cieľom súťaže bolo podporiť žiakov v kreativite, zdokonaľovaní výtvarných schopností a spoznávaní nášho regiónu ( kultúra, zvyky, tradície, remeslá, historické a kultúrne pamiatky).
Témou tohtoročnej súťaže bolo: Čo by si si prial vo svojej obci / vo svojom meste?
Odborná porota v zložení Mgr. Anna Haliaková, Mgr. Art. Vladislav Kakody, Mgr. Miroslava Bachratá a Bc. Pavol Bobot mala pri výbere víťazných prác náročnú úlohu.
Slávnostná vernisáž a vyhodnotenie súťaže sa konalo 30. mája 2017 o 10.00 hod.v kultúrnom dome v Pruskom. Podujatie moderovala Gabika Švecová ( starostka z Tuchyne ). O kultúrny program sa postarali Pavol Mojto hrou na akordeón, Filip Remšík hrou na gitaru a dievčatá pod vedením pani učiteľky Matúšovej zatancovali moderné tance.
A víťazi? Spomedzi niekoľkých krásnych a tvorivých prác žiak našej školy Tomáško Adamec (3. ročník ) získal 2. miesto v I. kategórii so svojou prácou „Vysnívané mesto“.
Všetkým žiakom, ktorí sa zapojili do výtvarnej súťaže, patrí poďakovanie a prajeme im veľa tvorivej fantázie pri ďalších výtvarných prácach.
Prednáška o Afrike
Témou prednášky cestovateľky a sprievodkyne Mirky Badinskej z neziskovej organizácie SEEDS, určenej pre našich šiestakov a siedmakov bola Afrika.
Prezentácia o flóre, faune a obyvateľoch Afriky našich žiakov veľmi zaujala. Najviac ich prekvapilo, že zebríčatá sa rodia čierne a že biele a čierne hrochy majú v skutočnosti šedú farbu. Uvádzame neupravené reakcie šiestakov:
„Najviac sa mi páčila zaujímavosť, že zebra je čierna, keď sa narodí, a že hroch sa delí na čierneho a bieleho, lebo to som nevedela. Veľmi zaujímavé bolo to, že slon africký má uši do tvaru kontinentu Afriky.“ Tatiana.
„Zaujalo ma a dozvedela som sa nové informácie, napríklad, že je mláďa zebry čierne a postupne ako rastie má biele pásiky a že hroch čierny a biely je vlastne šedý. Bolo to zaujímavé a veľmi poučné a veľa toho nového o afrických zvieratách viem. Nabudúce viac času s vami, aby ste nám toho viac mohlo povedať.“ Rebeka.
„Páčila sa mi kultúra ľudí v Afrike.“ Adrián.
„Mne sa páčil dik – dik.“ Marek.
„V utorok na besede sa mi páčilo: viacej o Afrike, páčila sa mi aj teta prednášajúca Mirka, že hroch nie je len šedý, ale aj biely, boli tam aj odmeny, za ktoré sú mnohé deti vďačné.“ Erik.
„Páčil sa mi slon a jak sa zabávajú a je smiešne, že šnorchlujú. Veľmi ma zaujalo, že zebry sa rodia čierne. Boli to veľmi zaujímavé.“ Samko H.
„Páčilo sa mi, že som sa dozvedela niečo nové o Afrike a o zvieratách, napr. že zebry sa rodia čierne, alebo že nosorožce sú svetlé a tmavé ale obidva sú tej istej farby. Veľa vecí som sa dozvedela.“ Timea.
„Prednáška o Afrike bola veľmi pekná, najviac ma na nej zaujalo, že zebra, keď sa narodí, je čierna. Až neskôr sa na jej tele objavia biele pruhy Takúto prednášku by som rada videla aj o Ázii.“ Patrícia.
„Mne sa na prednáške najviac páčila prezentácia, náramky z korálok, klobúky, vedomosti, zábava, ktorá tam panovala a že zebry sa rodia čierne.“ Adriána.
Červený Kameň a jaskyňa Driny
Dňa 18. mája sa žiaci tretích ročníkov zúčastnili koncoročného výletu, ktorého cieľ súvisel s prebraným vlastivedným učivom. Navštívili stredoveký hrad Červený Kameň a puklinovú jaskyňu Driny. Žiaci na vlastné oči videli, ako vyzerajú stredoveké hradby, most, brána a bašta s ozajstnými zbraňami. Vo vnútri hradu sa im predstavilo zariadenie obytných izieb a tiež pomôcky a predmety, ktoré slúžili na každodennú hygienu a toaletu obyvateľov hradu. V závere prehliadky si žiaci vypočuli povesť o hrade a dostali pracovné listy súvisiace s výkladom prehliadky. Ďalšou zastávkou bola jaskyňa Driny pri Smoleniciach, ktorú vymodelovali zrážkové vody. Po výstupe k jej vchodu sa nám predstavila jej jedinečná sintrová výzdoba, zúbkovité záclony a množstvo pagodových stalagmitov. Počas prehliadky nám spoločnosť robili aj obyvatelia jaskyne - netopiere, ktoré veselo poletovali ponad nás a tým dotvárali neopakovateľný zážitok.